بیمه شخص ثالث

بیمه مسئولیت مدنی وسائل نقلیه (شخص ثالث)


home_insurance_for_business_2
بیمه شخص ثالث تمامی خسارت‌های جانی و مالی وارد شده به شخص زیان دیده در حادثه با خودرو را تا سقف تعهدات مندرج در بیمه نامه جبران می‌کند.

home_insurance_for_business_1
منظور از شخص ثالث در این بیمه‌نامه، فرد (یا افرادی) است که توسط راننده مقصر متحمل خسارت جانی و یا مالی شده‌اند. بیمه شخص ثالث تنها بیمه اجباری و با بیشترین سهم از بازار، پرطرفدارترین بیمه بین ایرانیان محسوب می‌شود.

سفارش بیمه نامه

در صورت خرید قبل از ساعت 20 هر روز، بیمه‌نامه شما در همان روز صادر و فعال می‌شود.

پوشش‌های بیمه شخص ثالث

این بیمه ۳ نوع خسارت را پوشش می‌دهد:

 • خسارت جانی: زمانی که خسارت به جان شخص ثالث وارد شود که این خسارت شامل، دیه، نقص عضو، جراحی و هزینه درمانی می‌شود.

 • خسارت مالی: اینجا منظور خسارتی است که به اموال منقول و غیر منقول شخص ثالث وارد می‌شود. مثلا اگر در تصادف دو خودرو، شما راننده مقصر شناخته شوید، ، هر خسارتی که به ماشین طرف مقابل وارد شود را شما باید جبران نمایید.

 • سرنشین یا راننده: افرادی مانند بیمه‌گزار ، مالك، یا راننده خودرو مقصر حادثه در صورتیكه سر نشین خودرو باشند، شخص ثالث محسوب نمی‌شوند. بنابراین خسارت آنها از بیمه‌نامه شخص ثالث برای این افراد جبران نمی‌شود. در چنین مواردی غرامت جانی و بدنی وارد به آنها از محل تعهدات سرنشین قابل جبران است. سقف پوشش حوادث راننده در سال ۹۹، تعهدات بدنی ۴۴۰ میلیون تومان (معادل دیه ماه‌های حرام) است.


سقف تعهدات بیمه شخص ثالث

 • طبق قانون بیمه شخص ثالث حداقل تعهد خسارت مالی 2.5٪ دیه یک مرد مسلمان در ماه حرام است. در نتیجه هر سال این عدد با توجه به تغییرات میزان دیه افزایش می یابد. این نرخ در سال ۹۹ با توجه به میزان دیه تصویب شده مبلغ ۱۱ میلیون تومان است. اما این مبلغ می‌تواند بسته به نیاز شما تا ۲۲۰ میلیون تومان نیز تعیین شود.


آیا بیمه شخص ثالث می‌تواند فسخ گردد؟

فسخ بیمه شخص ثالث اغلب غیرممکن بوده و مقدور نیست. مگر در موارد و شرایطی خاص از جمله:

 • اگر خودرو اسقاط شده باشد.
 • اگر خودرو مسروقه و گواهی معتبر از نیروی انتظامی داشته باشد.
 • اگر خودرو فرسوده و از رده خارج تشخیص داده شود.
 • اگر برای یک خودرو، از دو نمایندگی بیمه صادر شده باشد. اگرچه موقعیت نادری‌ست؛ اما بیمه‌گذار این حق را دارد که یک بیمه‌نامه را ابطال کند. طبق قانون در چنین شرایطی حق با شرکتی است که زودتر اقدام به صدور بیمه‌نامه نموده است.


شرایط انتقال بیمه شخص ثالث

 • هردو خودرو باید بنام شخص واحد یا بستگان درجه ۱ بیمه گذار باشد.
 • کاربری هر دو خودرو باید یکی باشد.
 • انتقال سند مالکیت باید بصورت قطعی باشد و هرنوع وکالت(اعم از تعویض پلاک،کاری،بلاعزل) یا قولنامه قابل قبول نیست.


محاسبه بیمه شخص ثالث بر اساس چه مواردی انجام می‌شود؟

 • تعداد سیلندر خودرو (سه سیلندر، ۴ سیلندر و ۵ سیلندر به بالا که البته پراید و پیکان که دارای ۴ سیلندر هستند، با دیگر خودروها متفاوت‌اند.)

 • سال تولید.
 • کاربری ماشین (تاکسی، شخصی و...)
 • تاریخ انقصای بیمه‌نامه قبلی
 • مدت بیمه‌نامه قبلی (آیا بصورت کوتاه‌مدت بوده و یا یک‌ساله)
 • سابقه خسارت و درصد تخفیف
 • درصد تخفیف به سابقه راننده

منظور از درصد تخفیف، تخفیفی است که به نسبت تعداد سال‌هایی که راننده در تصادفی مقصر شناخته نشده باشد محاسبه می‌گردد. به عنوان مثال اگر راننده‌ای به مدت دو سال در هیچ تصادف رانندگی مقصر شناخته نشود، برای تمدید بیمه شخص ثالث سال سوم خود مشمول ۱۵٪ تخفیف می‌شود.


بیمه شخص ثالث خودرو نامتعارف

 • به خودرویی که در زمان حادثه با تأیید نظر کارشناس، ارزش آن بیش از نصف مبلغ دیه در ماه‌های حرام داشته باشد خودرو نامتعارف گفته می‌شود. درواقع باتوجه به مبلغ دیه در سال ۹۹ در ماه‌های حرام که ۴۴۰ میلیون تومان تعیین شده، خودرویی که قیمت آن بالاتر از ۲۲۰ میلیون تومان ارزش‌گذاری شود خودرو نامتعارف شناخته می‌شود.

 • حداکثر خسارتی که مالک یک خودرو نامتعارف در یک حادثه رانندگی از محل بیمه شخص ثالث دریافت می‌کند ۲۲۰ میلیون تومان در سال ۱۳۹۹ است. یعنی اگر در تصادفی یک خودرو نامتعارف ۵۰۰ میلیون تومان خسارت ببیند، فرد خسارت دیده تنها می‌تواند حداکثر تا مبلغ ۲۲۰ میلیون تومان از خسارت را طلب کند و ۲۸۰ میلیون تومان مابقی را باید خود راننده بپردازد یا از بیمه بدنه خود استفاده کند.

برای خرید بیمه نامه و تمدید آن و یا صدور الحاقیه به صورت آنلاین ، اسکن کارت ملی ، کارت ماشین و بیمه نامه سال پیش خود را آماده کرده و مرحله به مرحله به آسانی اقدام نمایید ، اطلاعات خود را نیزدر فرم درخواست وارد کرده و در صورت نیاز فرم پیشنهاد بیمه نامه را نیز دانلود نموده ، چاپ و پس از تکمیل امضا و ارسال نمایید.

برای محاسبه دقیق مبلغ بیمه اطلاعات را با دقت وارد نمایید.


فرم پیشنهاد بیمه شخص ثالث
خرید بیمه نامه

سوالات متداول

1آیا تغییر شرکت بیمه امکان‌پذیر است؟ قوانین و مقررات آن به چه صورت است؟
بله، برای تمدید بیمه‌نامه شما می‌توانید به هر یک از شرکت‌های بیمه‌ای مورد نظر خود مراجعه کنید و در خواست تمدید بیمه‌نامه نمایید. همچنین تخفیفات بیمه شخص ثالث خودرو شما نیز حفظ خواهد شد. توجه داشته باشید که با تغییر شرکت بیمه تخفیف‌ها نیز منتقل می‌شوند.
2چگونه می‌توان از صحت بیمه‌نامه خودرو مطمئن شد؟
برای بررسی صحت بیمه‌نامه خودرو شخص ثالث، می‌توانید با مراجعه به سایت بیمه مرکزی و سامانه سنهاب، با وارد کردن شماره بیمه‌نامه خود از صحت آن اطمینان حاصل نمایید. همچنین امکان بررسی اصالت بیمه‌نامه از طریق ارسال پیامک به شماره 30002621 وجود دارد. کافیست تا با ارسال اطلاعات مورد نظر به صورت (شماره بیمه‌نامه*کد ملی بیمه‌گذار*1) در قالب پیامک به شماره مذکور، از صحت بیمه‌نامه خود مطمئن شوید.
3آیا امکان صدور المثنی برای بیمه‌نامه شخص ثالث وجود دارد؟
در صورت مفقودی بیمه‌نامه، امکان صدور المثنی برای بیمه‌نامه شخص ثالث وجود ندارد؛ اما گواهی مفقودی صادر خواهد شد. در صورت مفقودی، فرد بیمه‌گذار لازم است تا با در دست داشتن کارت خودرو و یا سند سبز آن، به نمایندگی صادرکننده بیمه‌نامه مراجعه کند. همچنین در صورتی که بیمه‌نامه جدید از همان شرکت بیمه‌گر قبلی خریداری شود، تخفیف‌ها از بین نخواهد رفت.
WhatsApp chat